+358 3 357 9000 info@keskipakovalu.fi

Materiaalien ominaisuudet

Kuparivaluseoksien lujuusominaisuudet

Lujuusarvot keskipako- ja jatkuvavalussa pätevät 50 mm:n ainevahvuuteen asti.
  0,2-raja N/mm2Murtolujuus N/mm2Murtovenymä A5 %Kovuus HB
PROMET
Punametalli51102501365
Punametalli7371202601270
Punametalli3101302601575
Tinapronssi101602801080
Tinapronssi12150280590
Lyijytinapronssi1010110220870
Lyijytinapronssi71590200765
Lyijytinapronssi42080170650
AlumiinipronssiAp 11020055015130
AlumiinipronssiNiAp 21028065013150
AlumiinipronssiNiAp 4103807505185
MessinkiMs 264701801250
ErikoismessinkiEMs575020050018120
ErikoismessinkiEMs576026062014150
ErikoismessinkiEMs57754807505190

PROMET-seosten nimelliskoostumus %

  AlCuFeMnNiPbSnZn
PROMET
Punametalli585555
Punametalli73782774
Punametalli31088102
Tinapronssi109010
Tinapronssi128812
Lyijytinapronssi1010801010
Lyijytinapronssi71578157
Lyijytinapronssi42075205
AlumiinipronssiAp11010882
AlumiinipronssiNiAp210108055
AlumiinipronssiNiAp410117766
MessinkiMs 26465233
ErikoismessinkiEMs57501611235
ErikoismessinkiEMs57602601334
ErikoismessinkiEMs57755633425

PROMET-seosten fysikaaliset ominaisuudet

  TiheysPituuden
lämpötila-kerroin
Ominais-lämpö-kapasiteettiLämmön-johtavuusResis-tiivisyysKimmo-moduli
20°C20-200°C20°C20°C20°C20°C
PROMETkg/dm310-6x1/
K10-6x1/K
J/KkgW/KmnΩmkN/mm2kN/mm2
Punametalli58,9183757011095
Punametalli7378,9193754511090
Punametalli3108,91837550160100
Tinapronssi108,81837550160110
Tinapronssi128,81837550190110
Lyijytinapronssi10109193755017080
Lyijytinapronssi7159,2193755017075
Lyijytinapronssi420------
AlumiinipronssiAp 1107,51740065120110
AlumiinipronssiNiAp 2107,61742040200120
AlumiinipronssiNiAp 410------
MessinkiMs 2648,4203751007590
ErikoismessinkiEMs57508,2213758580100
ErikoismessinkiEMs5760------
ErikoismessinkiEMs5775------

Korroosionkestävyys

Seosten korroosiokestävyys on esitettytaulukossa arvioasteikolla 1 ... 5, jossa 5 merkitsee parasta kestävyyttä. Arvioasteikko on tarkoitettu vain kuparimetallien vertailuun.
  Ilma, makeavesiMerivesi suolaliuosSaippua-liuos alkaalinenHeikot hapotVahvat ei-hapettavat hapot
PROMET
Punametalli554431
Punametalli73754432
Punametalli31054442
Tinapronssi1055552
Tinapronssi1255452
Lyijytinapronssi101055452
Lyijytinapronssi71554442
Lyijytinapronssi42054442
AlumiinipronssiAp 11055454
AlumiinipronssiNiAp 21055454
AlumiinipronssiNiAp 41055454
MessinkiMs 26443211
ErikoismessinkiEMs575044321
ErikoismessinkiEMs576044321
ErikoismessinkiEMs5775-----

Standardien vastaavuudet

Alla olevassa taulukossa on eri standardien keskinäinen vastaavuus.
  EN 1982DINSIS
PROMET
Punametalli5CuSn5Zn5Pb5-C (CC491K)1705 CuSn5ZnPb145204
Punametalli737CuSn7Zn4Pb7-C (CC493K)1705 CuSn7PbZn-
Punametalli310(SFS 2208 CuSn10Zn2)1705 CuSn10Zn145458
Tinapronssi10CuSn10-C (CC480K)1705 CuSn10145443
Tinapronssi12CuSn12-C (CC483K)1705 CuSn12145465
Lyijytinapronssi1010CuSn10Pb10-C (CC495K)1716 CuPb10Sn145640
Lyijytinapronssi715CuSn7Pb15-C (CC496K)1716 CuPb15Sn-
Lyijytinapronssi420CuSn5Pb20-C (CC497K)1716 CuPb20Sn-
AlumiinipronssiAp110CuAl10Fe2-C (CC331G)1714 CuAl10Fe145710
AlumiinipronssiNiAp210CuAl10Fe5Ni5-C (CC333G)1714 CuAl10Ni145716
AlumiinipronssiNiAp410CuAl11Fe6Ni6-C (CC334G)1714CuAl11Ni-
MessinkiMs 264CuZn33Pb2-C (CC750S)1709 CuZn33Pb2145144
ErikoismessinkiEMs5750CuZn35Mn2Al1Fe1-C (CC765S)1709 CuZn35Al1145256
ErikoismessinkiEMs5760CuZn34Mn3Al2Fe1-C (CC764S)1709 CuZn35Al2-
ErikoismessinkiEMs5775CuZn25Al5Mn4Fe3-C (CC762S)--

Kupariseosten syöpymis­kestävyydestä

Kupari ja kaikki sen seokset kestävät erittäin hyvin seuraavien aineiden vaikutusta.

-kaikkia kuivia kaasuja, poikkeuksena vain asetyleeni, jota kestää vain messingit
-orgaanisia liuottimia, poikkeuksena kosteat klooratut hiilivedyt, joita messingit kestävät huonosti, muut melko hyvin
-öljyjä ja nestemäisiä polttoaineita sekä seuraavia teollisuustuotteita, kuten alkoholeja, asfalttia, lakkoja, vernissaa, muoveja ym.

Messinkejä lukuun ottamatta kupari ja sen seokset kestävät seuraavien aineiden liuoksia ja nesteitä erinomaisesti:

-aluna, boorihappo, formaliini, meri-ilma, kreosootti, maito, muurahaishappo, natriumfosfaatti, pesusooda, natriumsulfaatti, vesilasi, olut, parkkihappo, saippualiuokset, juomavesi, kondenssivesi, merivesi, viemärivesi.

Messinkejä lukuun ottamatta kupari ja sen seokset kestävät hyvin seuraavien aineiden sekä niiden liuosten vaikutusta:

-sulfiittiselluloosatehtaiden ja paperitehtaiden olosuhteita, kuten ilmastoa, keittohappoa, jätehappoa, pesuliuoksia, kosteaa rikkidioksidia, rikkihapoketta, kalsiumbisulfiittia, etikkahappoa, ferrosuoloja, fosforihappoa, hedelmämehuja, hiilihappoa, kosteaa hiilitetrakloridia, kosteaa trikolorietyleeniä, kloorikalkkia, kuparisulfaattia, magnesiumkloridia, maitohappoa, natriumbikarbonaattia, oksaalihappoa, öljyhappoa, rikkiä, sinkkisulfaattia ym.

Messinkejä lukuun ottamatta on kupariseosten kestävyys tyydyttävä seuraavien aineiden vaikuttaessa:

-sulfaattikeiton mustalipeä, valkaisuliuokset, kuten natriumhypokloriitti, klooriliuos ja natriumperoksidi, ammoniumsulfaatti, aniliini ja aniliinivärit, fluorivetyhappo, kuparinitraatti, natriumsulfidi, sinkkikloridi, suolahappo.

Kupariseokset eivät kestä seuraavien aineiden vaikutusta:

-elohopeaa ja sen suoloja, kromihappoa, pikriinihappoa, sinihappoa ja sen suoloja eli syanideja, ferrikloridia ja -sulfaattia, ammoniakkia ja sen suoloja.

 

Yhteydenottolomake

Lastikankatu 21
FI-33730 TAMPERE, Finland
Y-tunnus: 0154188-8

Puh.: +358 3 357 9000
Puh.: +358 44 755 5178
Fax: +358 3 364 5964

Sähköposti:
info@keskipakovalu.fi